top of page

Helicobacter pylori: Treba sa ho obávať?

Helicobacter pylori (H. pylori) je baktéria, ktorá spôsobuje rôzne ochorenia v tráviacom systéme, najmä v žalúdku a dvanástniku. Ide o jednu z najbežnejších infekcií na svete, ktorá postihuje približne polovicu celosvetovej populácie. Vo vyspelých krajinách postihuje 10-20% populácie a jeho rozšírenie tu má klesajúcu tendenciu. Tento mikroskopický patogén je unikátny tým, že je schopný prežiť v agresívnom kyslom prostredí žalúdka a spôsobovať rôzne zdravotné problémy: od bežného zápalu až po závažnejšie ochorenia ako je žalúdočný vred, rakovina žalúdka, či tzv. MALT lymfóm. 

helicobacter

 

Kde a ako sa Helicobacter pylori dostáva do organizmu?

Helicobacter pylori je schopný prežiť v prostredí s extrémne nízkym pH, čo mu umožňuje osídliť žalúdok, kde iné mikroorganizmy nedokážu prežiť. Infekcia sa prenáša najčastejšie fekálno-orálnou cestou, čo znamená, že môže byť šírená kontaminovanou vodou alebo potravinami, prípadne kontaktom s infikovanými osobami. Hoci presný mechanizmus prenosu nie je vždy jasný, predpokladá sa, že hlavnými spôsobmi prenosu sú nedostatočná hygiena a kontakty medzi ľuďmi, najmä v oblastiach s nižšími hygienickými štandardmi. Vo vyspelejších krajinách sa typicky prenáša orálno-orálnou cestou, čiže slinami, resp. zvratkami. Infikovaní ľudia môžu byť nositeľmi baktérie aj bez toho, aby prejavili akékoľvek symptómy. 

 

Ako Helicobacter pylori ovplyvňuje tráviaci systém? 

Helicobacter pylori spôsobuje zápal v sliznici žalúdka, čo vedie k rôznym klinickým obrazom, od bežnej gastritídy až po vážnejšie ochorenia ako žalúdočné vredy, dvanástnikové vredy a dokonca aj rakovinu žalúdka. 

  1. Gastritída

    Zápalová reakcia spôsobená infekciou H. pylori v sliznici žalúdka je známa ako gastritída. Pri prvotnom infikovaní sa častokrát prejavuje ako akútna gastritída, čo zahŕňa krátkotrvajúce bolesti žalúdka, zvracanie a nechutenstvo. Následne infekcia prechádza do chronickej, väčšinou asymptomatickej fázy. Chronická gastritída sa môže prejavovať bolesťou v oblasti žalúdka, nadúvaním a nepríjemnými pocitmi po jedle. Ak sa tento zápal nelieči, môže viesť k poškodeniu žalúdočnej sliznice a vytvoreniu vredov. 

  2. Žalúdočné a dvanástnikové vredy

    H. pylori sa môže podieľať na tvorbe vredov, keď baktéria poškodí ochrannú vrstvu žalúdočnej sliznice a umožní kyseline a tráviacim enzýmom v žalúdku prístup k tkanivu. Vredy môžu spôsobiť bolesť, nevoľnosť a v niektorých prípadoch aj krvácanie. Tieto vredy môžu viesť k závažnejším komplikáciám, ak sa neliečia. 

  3. Rakovina žalúdka

    Dlhodobá infekcia H. pylori môže spôsobiť chronický zápal a poškodenie sliznice žalúdka, čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) klasifikuje H. pylori ako karcinogén pre ľudí, pretože jeho prítomnosť v žalúdku je spojená so zvýšeným rizikom vzniku žalúdočných nádorov. H. pylori je spojený aj so zvýšeným rizikom vzniku MALT lymfómu (typ rakoviny z bielych krviniek v tráviacom trakte) a práve eradikácia Helicobactera často vedie k vyliečeniu tohto ochorenia. 


 

Diagnostika Helicobacter pylori 

Na diagnostiku infekcie H. pylori existuje niekoľko metód, ktoré zahŕňajú: 

  1. Endoskopia a biopsia

    V prípade závažnejších príznakov, ako sú silné bolesti žalúdka alebo podozrenie na vredy či rakovinu, môže lekár odporučiť gastroskopiu. Počas tohto vyšetrenia je možné odobrať vzorku sliznice na testovanie prítomnosti H. pylori. Zároveň je zo vzoriek možné vyhodnotiť iné mikroskopické zmeny v tráviacom trakte, ktoré môžu v dôsledku tejto baktérie vznikať. Taktiež sa dá v prípade potreby odoslať vzorky na vyšetrenie citlivosti baktérie na konkrétne antibiotiká. 

  2. Antigénové testy

    Zaraďujeme ich medzi neinvazívne, tzv. globálne metódy. Tieto testy používajú vzorku stolice na detekciu antigénov H. pylori, ktoré sa vylučujú do stolice počas infekcie. 

  3. Testy na dych

    Test na dych s močovinou je taktiež jednou z neinvazívnych metód, ako zistiť prítomnosť H. pylori v žalúdku. 

  4. Testy na protilátky v krvi

    Tieto testy sa používajú na zistenie, či má pacient protilátky proti H. pylori, čo naznačuje, že bol v minulosti vystavený tejto baktérii. Tento test však nie je vhodný na zistenie aktuálnej prítomnosti infekcie a preto sa v praxi príliš nevyužíva. 

 

Liečba Helicobacter pylori 

Liečba infekcie H. pylori zahŕňa kombináciu antibiotík a liekov na potlačenie žalúdočnej kyseliny. Bežná schéma liečby zahŕňa: 


  1. Antibiotiká: Na zničenie baktérie sa používajú rôzne druhy antibiotík, ako amoxicilín, klaritromycín a metronidazol. Tieto lieky je potrebné užívať v kombinácii. 

  2. Inhibítory protónovej pumpy (PPI): Lieky ako omeprazol, esomeprazol alebo pantoprazol pomáhajú znižovať tvorbu žalúdočnej kyseliny, čo umožňuje lepšie hojenie sliznice žalúdka a zlepšuje účinnosť antibiotickej liečby. 

  3. Bizmutové zlúčeniny: V niektorých prípadoch sa používajú aj lieky, ktoré obsahujú bizmut. 


Liečba obvykle trvá 7 až 14 dní a je dôležité ju absolvovať v celej dĺžke, aby sa minimalizovalo riziko recidívy infekcie. Po skončení liečby je potrebné vykonať kontrolné vyšetrenie na potvrdenie eradikácie baktérie, najčastejšie pomocou vyšetrenia antigénu zo stolice 4-12 týždňov po vyšetrení. Zároveň je pred kontrolou potrebné aspoň na 2 týždne vysadiť inhibítor protónovej pumpy. 


Prevencia Helicobacter pylori 

Prevencia infekcie H. pylori spočíva v dodržiavaní základných hygienických zásad. To zahŕňa dôkladné umývanie rúk po použití toalety a pred jedlom, dôkladné umývanie riadu, konzumáciu čistej pitnej vody a zabezpečenie správnej hygieny pri príprave potravín. 

 

Záver 

Helicobacter pylori je baktéria, ktorej infekcia môže mať vážne dôsledky pre zdravie, ak nie je správne diagnostikovaná a liečená. Vzhľadom na vysokú prevalenciu tejto infekcie je dôležité rozpoznať príznaky včas a vyhľadať odbornú pomoc. Vďaka pokrokom v medicíne je dnes možné túto infekciu úspešne liečiť a zabrániť komplikáciám, ako sú žalúdočné vredy alebo rakovina žalúdka. V prípade, že na sebe pozorujete príznaky, ktoré by mohli súvisieť s touto infekciou, prípadne chcete svoje ťažkosti skonzultovať s lekárom, neváhajte a objednajte sa na vyšetrenie u odborníkov z Dr. Gastro

 

 
 

© 2025 by Dr. GASTRO

bottom of page