Je pre vás kolonoskopia strašiakom? Máte z tohto vyšetrenia hrubého čreva a konečníka obavy? V dôsledku toho sa mu vyhýbate? Nebojte sa. Je tu pre vás bezbolestná nadštandardná kolonoskopia. Aj na Slovensku. Stavte na vyššiu úroveň gastroenterologickej starostlivosti v Bratislave. V skratke vám priblížime, ako to na našej klinike funguje.

Ako prebieha kolonoskopické vyšetrenie?
Kolonoskopia je diagnostická a liečebná metóda na zistenie zmien a abnormalít v konečníku, hrubom čreve a koncovej časti tenkého čreva.
Využíva tenký a ohybný endoskop s kamerou. Vďaka vysokému rozlíšeniu a možnosti zobrazenia slizníc v špeciálnom farebnom svetle získa lekár dokonalý prehľad o zdraví vašej tráviacej sústavy.
Príprava pred kolonoskopiu sa začína 5 dní trvajúcou bezzvyškovou diétou s následným vypitím očistného roztoku večer a ráno pred vyšetrením. Po príchode do našej ambulacie sa prezlečiete do špeciálnych krátkych nohavíc s otvorom pre zavedenie prístroja. Tie celkovo uľahčia proces a zabezpečia zachovanie intimity.
Procedúra sa začína vyšetrením konečníka zrakom a pohmatom. Následne lekár cez análny otvor zavedie prístroj do konečníka a postupuje do ďalších častí hrubého čreva. Treba počítať s tým, že bude občas potrebná zmena polohy. No žiadne obavy, pomôže zdravotná sestra.
Pýtate sa, kedy budete poznať výsledky kolonoskopie? Dobrá správa. Ihneď po ukončení vyšetrenia. V prípade odberu vzoriek na histologické zhodnotenie sú výsledky k dispozícii štandardne do jedného mesiaca.
Čo všetko sa dá prostredníctvom kolonoskopu diagnostikovať?
Prostredníctvom tohto prístroja je možné v prehliadnutom úseku tráviaceho traktu diagnostikovať rôzne zmeny na sliznici. Napríklad zápalové ochorenia hrubého čreva a konečníka (Crohnova choroba či ulcerózna kolitída).
Kolonoskopia je taktiež najpresnejším vyšetrením pri skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Práve s týmito onkologickými ochoreniami sme na Slovensku v posledných rokoch na popredných priečkach. Kolonoskopia dokáže zachytiť polypy, či iné predrakovinové zmeny sliznice včas a umožňuje vo väčšine prípadov aj ich okamžité endoskopické odstránenie. Okrem toho je možné počas kolonoskopie pozorovať napríklad divertikle, či hemoroidy, ktoré trápia veľkú časť populácie.
Ako dlho trvá vyšetrenie kolonoskopom?
Kolonoskopické vyšetrenie väčšinou zaberie pätnásť až tridsať minút. Štandardne sa prístroj zavedie až do koncovej časti tenkého čreva. Dôležitá je fáza vyťahovania prístroja, kedy lekár dôkladne prezerá sliznicu čreva. Veľa však závisí od prípravy pacienta a jeho spolupráce s lekárom. Dôležité je dôsledne dodržiavať bezzvyškovú diétu 5 dní pred kolonoskopiou. V daný deň prísť nalačno a cca 4 hodiny pred vyšetrením už ani nepiť. Dodržaním inštrukcií lekára si zabezpečíte hladký priebeh procedúry. Rýchla a bezbolestná kolonoskopia je výsledkom kooperácie oboch strán.
Ako sa dá predísť bolesti a nepríjemným pocitom pri kolonoskopických vyšetreniach?
Možno patríte k tým šťastlivcom, ktorí pri kolonoskopii mimo malého diskomfortu nič neucítia. No vyšetrenie niekedy sťažuje neobvyklý priebeh čreva, jeho netypické uloženie, prípadne stavy po operáciách. Vtedy už treba siahnuť po prostriedkoch, s ktorými sa podarí dosiahnuť želaný cieľ. Ním je absolútne bezbolestná kolonoskopia. Efektívnym riešením je insuflácia (nafúknutie čreva) oxidom uhličitým. Ďalej tiež vnútrožilové podanie liekov na krátkodobé utlmenie a silných liekov proti bolesti. Prostredníctvom nich sa eliminujú nepríjemné pocity počas a najmä po vyšetrení. Nebojte sa, na súkromnej kolonoskopii sa o vás ústretoví odborníci dobre postarajú.
Bezbolestná kolonoskopia u Dr. Gastro
Trpíte ťažkosťami pri trávení a vyprázdňovaní? Máte podozrenie na závažnejšie ochorenie? Prípadne chcete urobiť niečo viac pre svoju prevenciu? Sme tu pre vás. Dr. Gastro predstavuje najvyššiu úroveň gastroenterologickej starostlivosti. Vyšetríme vás bezbolestne, profesionálne a empaticky. Neváhajte a zarezervujte si termín na vyšetrenie online. U nás je cena za bezbolestnú kolonoskopiu viac než priaznivá.