Akútna gastritída je zápalové ochorenie žalúdočnej sliznice, ktoré je charakteristické rýchlym vznikom a väčšinou krátkym trvaním. Je sprevádzané príznakmi ako sú bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, nadúvanie a nechutenstvo. Tento stav môže byť spôsobený rôznymi faktormi, vrátane infekcií, užívania niektorých liekov, nadmerného užívania alkoholu, stresu a iných dráždivých vplyvov. Je dôležité rozpoznať akútnu gastritídu čo najskôr, pretože správna diagnóza a liečba môžu zmierniť príznaky a zabrániť vážnym komplikáciám.

Čo je akútna gastritída?
Gastritída je zápal žalúdočnej sliznice, ktorý môže byť akútny alebo chronický. Akútna gastritída vzniká rýchlo a jej príznaky sú zvyčajne dočasné. Hoci môže mať rôzne príčiny, hlavným mechanizmom je poškodenie ochranných mechanizmov žalúdočnej sliznice, čo vedie k zápalu.
Príčiny akútnej gastritídy
Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť vznik akútnej gastritídy. Medzi najčastejšie príčiny patrí:
1. Infekcia Helicobacter pylori
Baktéria Helicobacter pylori je jednou z hlavných príčin akútnej gastritídy. Tento mikroorganizmus osídľuje sliznicu žalúdka a môže poškodiť ochrannú vrstvu, čo vedie k zápalu. H. pylori sa prenáša najmä orálnou cestou (najčastejšie slinami) a je častou príčinou vredov žalúdka a dvanástnika, či chronickej gastritídy. V mnohých prípadoch sa však pri infikovaní prvotne prejaví ako akútna gastritída. Tento stav väčšinou odznieva po 7-10 dňoch a infekcia prechádza do chronickej, najčastejšie asymptomatickej fázy.
2. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)
Užívanie liekov zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID – napr. ibuprofén, aspirín, naproxén, diklofenak) môže narušiť rovnováhu medzi agresívnymi faktormi (ako je kyselina) a ochrannými mechanizmami žalúdočnej sliznice. Nadmerné užívanie týchto liekov môže viesť k podráždeniu a zápalu sliznice.
3. Alkohol a fajčenie
Alkohol má priamy dráždivý účinok na žalúdočnú sliznicu. Nadmerná konzumácia alkoholu môže spôsobiť dehydratáciu, zníženie ochranných vlastností žalúdka a následný zápal. Fajčenie, ktoré zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny a enzýmu pepsín, je ďalším rizikovým faktorom pre vznik gastritídy.
4. Stres
Silný stres, akútna psychická záťaž alebo trauma môžu tiež prispieť k rozvoju akútnej gastritídy. Stres môže viesť k narušeniu rovnováhy agresívnych a ochranných faktorov žalúdočnej sliznice, čo môže dráždiť a poškodiť žalúdočnú sliznicu.
5. Strava a iné faktory
Nesprávna strava, ako je nadmerná konzumácia mastných, korenených, kyslých alebo pikantných jedál, môže spôsobiť podráždenie žalúdka.
Príznaky akútnej gastritídy
Príznaky akútnej gastritídy môžu byť rôzne a môžu sa líšiť od miernych po závažné. Medzi najčastejšie príznaky patria:
Bolesť v hornej časti brucha: Ide o jednu z najčastejších ťažkostí. Bolesť môže byť tupá, pálivá alebo bodavá a zvyčajne sa vyskytuje po jedle alebo na lačný žalúdok.
Nevoľnosť a vracanie: Osoby trpiace akútnou gastritídou často cítia nevoľnosť a môžu zvracať. Zvracanie môže priniesť dočasnú úľavu od bolesti.
Nadúvanie a pocit plnosti: Postihnutí ľudia často pociťujú nadúvanie, pocit ťažkosti alebo napätia v bruchu, ktorý sa zhoršuje po jedle.
Reflux a pálenie záhy: Zvýšená produkcia žalúdočnej kyseliny môže viesť k refluxu, čo sa prejavuje pálením záhy, či kyslou chuťou v ústach.
Znížená chuť do jedla: Akútna gastritída môže spôsobiť nechutenstvo a pacienti často odmietajú jedlo kvôli bolesti a nevoľnosti.
Diagnóza akútnej gastritídy
Diagnóza akútnej gastritídy je založená na klinických príznakoch, ale na potvrdenie ochorenia a zistenie jeho príčiny sú často potrebné ďalšie vyšetrenia.
Anamnéza a fyzikálne vyšetrenie: Väčšinou lekárovi stačí pacienta vyspovedať. Okrem dôkladného opisu ťažkostí sú zásadné najmä informácie o stravovacích návykoch a prípadných diétnych, či alkoholových prehreškoch. Nasledovať bude fyzikálne vyšetrenie – lekár si vás prezrie, prehmatá vám brucho, prípadne popočúva pohyby čriev.
Gastroskopia: Tento zákrok umožňuje lekárovi preskúmať žalúdočnú sliznicu pomocou flexibilného zariadenia (gastroskopu), ktoré sa zavedie cez ústa do žalúdka. Gastroskopia umožňuje priamu vizualizáciu zápalu a môže tiež slúžiť na odber vzorky tkaniva na ďalšie testy, vrátane dôkazu Helicobacter pylori.
Testy na Helicobacter pylori: Existuje niekoľko metód, ako potvrdiť prítomnosť baktérie Helicobacter pylori (zo vzoriek žalúdka, stolice alebo pomocou dychového testu)
Laboratórne vyšetrenia: Väčšinou nie sú smerodajné, ale vedia pomôcť vylúčiť iné príčiny ťažkostí.
Liečba akútnej gastritídy
Liečba akútnej gastritídy závisí od príčiny a závažnosti ochorenia. Cieľom liečby je zmierniť príznaky, zmierniť zápal a zabrániť ďalšiemu poškodeniu sliznice.
Zmena stravovacích návykov: V prvých dňoch liečby je potrebné upustiť od ťažkých, mastných, korenených a kyslých jedál. Odporúča sa konzumovať ľahkú stravu, ako je varené kuracie mäso, ryža, varené zemiaky, sucháre. Je dôležité jesť menšie porcie častejšie, aby sa nezvyšovala produkcia kyseliny. Samozrejmosťou je dočasný zákaz alkoholu. Vhodný je kľudový režim a vyhýbanie sa stresu.
Lieky na zníženie kyslosti žalúdka: Antacidá, inhibítory protónovej pumpy (ako omeprazol) alebo H2 blokátory (ako famotidín) môžu byť predpísané na zmiernenie produkcie žalúdočných kyselín a upokojene žalúdočnej sliznice.
Antibiotická liečba (v prípade Helicobacter pylori): Ak je príčinou gastritídy infekcia H. pylori, liečba zahŕňa kombináciu antibiotík a liekov na zníženie kyseliny.
Lieky na zmiernenie bolesti a nevoľnosti: V niektorých prípadoch sa predpisujú lieky na zmiernenie bolesti a nevoľnosti (antiemetiká), ktoré pomáhajú pacientovi zmierniť nepríjemné symptómy.
Prevencia akútnej gastritídy
Prevencia akútnej gastritídy spočíva v zlepšení životného štýlu a stravovacích návykov. Je dôležité vyhýbať sa nadmernej konzumácii alkoholu, fajčeniu, stresu a nadmernému užívaniu vyššie uvedených liekov. Takisto je potrebné udržiavať rovnováhu v strave, jesť pravidelne a vyhýbať sa ťažkým a dráždivým jedlám.
Záver
Akútna gastritída je pomerne časté ochorenie, ktoré môže výrazne ovplyvniť kvalitu života. Hoci príznaky môžu byť nepríjemné, s včasnou diagnostikou a liečbou je možné zvládnuť tento stav a zabrániť komplikáciám. V prípade, že na sebe pozorujete príznaky gastritídy, prípadne chcete svoje ťažkosti skonzultovať s lekárom, neváhajte a objednajte sa na vyšetrenie u odborníkov z Dr. Gastro. Vyšetria vás empatickí špecialisti v ambulancii so špičkovým vybavením.