top of page

Kedy je potrebná kolonoskopia? V týchto prípadoch spozornite

Updated: Nov 20

Kolonoskopia je lekársky zákrok, pri ktorom sa prostredníctvom tenkého a ohybného endoskopu skúma vnútorný povrch hrubého čreva a konečníka. Pomáha včas odhaliť rakovinu a iné závažné ochorenia. Kedy by ste mali toto vyšetrenie zvážiť? Pri akých príznakoch spozornieť? A kedy je čas na zvýšenú mieru prevencie?



kedy je potrebná kolonoskopia


4 prípady, kedy je potrebná kolonoskopia


  1. Podozrivé príznaky a symptómy

Pozorujete už dlhší čas krvácanie z konečníka či krv v stolici? Trápia vás chronické črevné ťažkosti ako sú hnačka, zápcha alebo má vaša stolica neobvyklú konzistenciu? Potýkate sa s pretrvávajúcou bolesťou brucha? Cítite sa často unavený napohľad bez príčiny a lekár vám zistil anémiu? Toto všetko sú varovné príznaky, ktoré môžu súvisieť s vážnejším črevným ochorením. Rozhodne nastal čas, kedy je potrebná kolonoskopia. Návštevu odborníka rozhodne neodkladajte a nenechajte zájsť vaše problémy priďaleko…


  1. Screening a prevencia rakoviny hrubého čreva

Pokiaľ máte viac ako 50 rokov, je načase začať viac dbať na prevenciu v tejto oblasti. Odporúča sa pravidelný screening aj v prípadoch, keď nemáte žiadne podozrivé príznaky. Dôvody sú viac než prozaické. Slovensko sa vo výskyte rakoviny hrubého čreva nachádza celosvetovo na popredných priečkach. Až 32 Slovákov týždenne zomrie v dôsledku kolorektálneho karcinómu. 


Majte prehľad i v rodinnej anamnéze. Trpeli vaši blízki na rakovinu hrubého čreva? V tom prípade zájdite na kolonoskopické vyšetrenie skôr než v päťdesiatke. Ideálne 10 rokov predtým, ako bolo ochorenie diagnostikované vášmu príbuznému (tomu najmladšiemu). Zbytočne vyčkávať a riskovať len kvôli strachu či nedostatku času sa nevypláca ani v tomto prípade. Rodinná anamnéza je veľmi silným faktorom i pri rakovine hrubého čreva. Nepodceňujte ho.



Prečítajte si tiež:



kedy je potrebná kolonoskopia



  1. Monitorovanie rizikových stavov

Boli vám pri predchádzajúcich kolonoskopiách zistené polypy v hrubom čreve? V tom prípade je potrebné pravidelné monitorovanie. Hoci väčšina týchto výrastkov je neškodná, niektoré by časom mohli prerásť do zhubných nádorov alebo spôsobiť obštrukciu čreva vedúcu k chronickej bolesti brucha či zápche.


Trpeli ste v minulosti zápalovým ochorením čriev ako napríklad ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba? Tieto si vyžadujú pravidelnú kontrolu, v opačnom prípade by ste sa mohli vystaviť riziku rakoviny. 


Prekonali ste operáciu? Aj v tomto prípade budú potrebné dodatočné a preventívne kolonoskopické vyšetrenia. Zabezpečí sa tak lepší dohľad nad hojením, predíde sa komplikáciám, odvráti sa riziko recidívy. V neposlednom rade môže kolonoskopia pomôcť zistiť príčinu nových symptómov, ktoré sa objavili po operácii.


  1. Pozitívne testy na krvácanie

Pozitívny výsledok testu na okultné krvácanie v stolici (FOBT) alebo imunochemického testu na skrytú krv v stolici (FIT) sú priamymi smerovačmi k odborníkovi. Ide o situácie, kedy je rozhodne potrebná kolonoskopia. Aby ste si boli na istom. Aby sa podozrenia lekára i vaše potvrdili alebo vyvrátili. 


kedy je potrebná kolonoskopia


Nebojte sa kolonoskopie. Zahoďte predsudky. Nemusí to byť nepríjemné ani bolestivé. U Dr. Gastro pri všetkých endoskopických vyšetreniach poskytujeme možnosť vnútrožilového podania liekov na utlmenie a silných liekov proti bolesti. Môžete sa spoľahnúť aj na náš personál, ktorý je profesionálny a zároveň empatický. Na termíny sa u nás dlho nečaká. Môžete ho mať pokojne zo dňa na deň. Tak neváhajte a rezervujte online ešte dnes.





194 views
bottom of page