Obávate sa gastroskopie a hľadáte cestu, ako toto vyšetrenie absolvovať v čo najkomfortnejšej zóne? Strach a stres môžu úplne znemožniť prácu lekárov. Riešením najmä pre neskúsených pacientov býva gastroskopia v narkóze. Mali by ste však poznať základné plusy a mínusy. Na základe nich si viete byť na istom, čo je pre vás v danej chvíli najlepšie.
Vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika za pomoci endoskopu aj napriek technologickému pokroku predstavuje dodnes pre mnohých pacientov strašiaka. Avšak gastrofibroskopia je minimálne invazívna metóda a doktori dnes už vedia eliminovať všetky nepríjemné pocity. Stačí len poznať fakty.
Pokiaľ si nie ste istí, či vám postačia sedatíva a insuflácia oxidom uhličitým pre zníženie nepríjemných pocitov počas vyšetrení, riešením je gastroskopia v narkóze. Má však svoje výhody a nevýhody, ktoré by mal pacient zvážiť a prekonzultovať so svojim lekárom.
Plusy gastroskopie v narkóze
Absencia nepohodlia: Pacient počas gastroskopie v narkóze necíti bolesť ani nepohodlie, ocenia to najmä ľudia so znížením prahom bolesti.
Eliminácia úzkosti a stresu: celková anestézia odbúra faktory, ktoré by mohli narušiť prácu lekárov a predĺžiť tak celkový čas vyšetrenia.
Pokojnejšie pracovné prostredie: bez pohybov a reflexných reakcií má lekár väčšiu pohodu, vykoná vyšetrenie rýchlejšie a efektívnejšie.
Podrobné vyšetrenie: diagnostika môže byť vykonaná dôkladnejšie, pretože lekár má viac priestoru i pokoj na vyšetrenie tráviaceho traktu.
Vyššia presnosť: pacient je pokojnejší, lekár má viac času na starostlivé vyšetrenie celého tráviaceho traktu bez toho, aby sa musel ponáhľať kvôli nepohodliu pacienta, takisto sa eliminuje riziko chýb.
Zníženie rizika pohybových artefaktov: pacientova nehybnosť pod anestéziou môže zlepšiť kvalitu obrazov a uľahčiť presnú diagnostiku.
Možnosť dlhších a zložitejších zákrokov: v prípad potreby vykonania zložitejších endoskopických zákrokov (polypektómia či biopsia) môže anestézia zabezpečiť dlhšie a dôkladnejšie vyšetrenie bez nepohodlia.
Mínusy gastroskopie v narkóze
Komplikácie: celková anestézia počas gastroskopie môže byť spojená nevoľnosťou, s rizikami alergických reakcií, problémami s dýchaním alebo s krvným obehom.
Kontraindikácie: niektorí pacienti so zdravotnými stavmi alebo anamnézou (srdcové ochorenia, respiračné problémy, alergie na anestetiká) nemusia byť vhodnými kandidátmi na celkovú anestéziu.
Zvýšenie nákladov: gastroskopia v narkóze si vyžaduje prítomnosť špecializovaného lekára (anesteziológa), čo výraznejšie zahrá do nákladov.
Dlhšie trvanie: pridanie anestézie do zákroku znamená dlhšiu prípravu a rekonvalescenciu.
Predĺžený čas zotavenia: pacienti potrebujú po celkovej anestézii viac času na zotavenie, môže byť potrebné dlhšie pozorovanie v nemocnici alebo klinike.
Potreba monitorovania: po zákroku je potrebné sledovať pacienta až do úplného prebudenia a zotavenia, sledovať frekvenciu a hĺbku dýchania, tiež saturáciu.
Vedľajšie účinky anestézie: existuje riziko, že sa u pacienta objavia nevoľnosť, vracanie, dehydratácia alebo bolesť hlavy.
Spomalené zotavenie: u niektorých pacientov môže trvať dlhšie, kým sa po zákroku cítia úplne dobre.
Gastroskopia v narkóze
Či už sa rozhodnete pre gastroskopiu so slabšími alebo silnejšími sedatívami, prípadne úplne bez nich, isto vám bude záležať na tom, aby ste sa pri tomto chúlostivejšom type vyšetrenia odovzdali do rúk profesionálov. Stavte na najvyššiu úroveň gastroenterologickej starostlivosti v Bratislave u Dr. GASTRO. Môžete sa spoľahnúť na bezbolestnú, profesionálnu a empatickú procedúru. Neváhajte nás kontaktovať, termín máte čo nevidieť a výsledky takisto.