top of page

Bezzvyšková diéta pre obnovu vašich čriev: ako funguje tento šetriaci stravovací režim?

Pre bezzvyškovú diétu sa ľudia rozhodnú na základe odporúčania odborníka pri závažnejších problémoch s tráviacou sústavou. Tiež je potrebné ju dodržiavať ak vás čaká vyšetrenie kolonoskopie. Tento šetriaci stravovací režim prostredníctvom obmedzenia určitého sortimentu potravín (nafukovacie, ťažko stráviteľné, pikantné…) pomáha uľaviť pri zápaloch, nepriechodnosti čriev či kolitíde. Aké sú základné pravidlá bezzvyškovej diéty?


Bezzvyšková diéta

Čo je to bezzvyšková diéta a pre koho je určená?

Bezzvyšková diéta nie je žiadnou redukčnou diétou, ide skôr o očistu hrubého čreva a obnovu jeho funkcií. Označenie „zvyšok“ sa týka potravy, ktorá zostáva v tráviacom trakte po dokončení trávenia a tvorí stolicu. Často obsahuje veľa vlákniny, keďže telo ju nedokáže úplne stráviť. Tento stravovací systém preto dáva prednosť najmä jedlám s obsahom bielkovín. Okrem vlákniny sa v nej eliminujú tiež jednoduché cukry. Mlieko a mliečne výrobky sa odporúčajú len s mierou.

Je určená predovšetkým ľuďom trpiacim črevnými ochoreniami ako sú chronický zápal hrubého čreva, nepriechodnosť čriev, ulcerózna kolitída či Crohnova choroba. Je vhodné ju dodržiavať i po operácií tráviaceho ústrojenstva alebo gynekologických zákrokoch. Pokiaľ vás v dohľadnej dobe čaká kolonoskopické vyšetrenie, je tiež potrebné, aby ste tento režim dodržiavali pre lepší priebeh vyšetrenia. Ide o spôsob, ako dosiahnuť čisté črevo bez zvyškov potravy a stolice. Postačí vám týždeň. Konzultujte ho vopred s lekárom.


Základné pravidlá pri bezzvyškovej diéte

Denná spotreba vlákniny by sa mala v rámci tohto stravovacieho režimu obmedziť na približne 10 až 15 gramov denne. Najlepšími spôsobmi úpravy jedla pri bezzvyškovej diéte sú dusenie, varenie a pečenie bez tuku. Vyprážanie, pečenie v oleji a grilovanie sa neodporúčajú. Dávajte tiež prednosť rastlinným tukom pred tými živočíšnymi. Pokrmy musia byť dôkladne uvarené domäkka. Ideálne ich rozmixovať, aby boli čo najľahšie stráviteľné.

Jedzte menšie porcie každé 2 až 3 hodiny. Stopku majú čerstvé pečivo a cereálie, mastné mäso a údeniny, huby a strukoviny, polotovary a konzervované jedlá, takisto korenisté pokrmy. Pri orieškoch a semienkach opatrne. Nepite studené nápoje a alkohol vylúčte úplne. 


Aké potraviny konzumovať pri bezzvyškovej diéte?

Pri bezzvyškovej diéte sa odporúča konzumovať potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné a nezaťažujú tráviaci systém. Patrí sem napríklad nasledovné:

  • biela ryža, 

  • varené zemiaky bez šupky,

  • cestoviny,

  • staršie pečivo,

  • mäkké ovocie bez semienok a šupiek,

  • varená a dusená zelenina

  • chudé mäso a ryby s nízkym obsahom tuku,

  • vajcia.


Popritom všetkom nezabúdajte piť väčšie množstvo tekutín ako sú voda, ovocné šťavy a čaje, aby sa predišlo zápche.


Ako účinkuje bezzvyšková diéta?

Po dôslednom dodržiavaní tejto šetriacej diéty budete na sebe po pár dňoch badať pozitívne zmeny, resp. vytratia sa nasledovné tráviace problémy:

  • bolesti brucha,

  • žalúdočné kŕče,

  • hnačka,

  • nadúvanie a plynatosť.


Na druhej strane sa zlepší nasledovné:

  • hojenie po chirurgických zákrokoch,

  • absorbovanie živín z potravy,

  • regulácia trávenia.


Upozorňujeme, že bezzvyšková diéta je v prvom rade liečebným postupom. Určite nevyraďujte vlákninu z vášho jedálnička len tak na základe pocitu, bez vážneho dôvodu. Mohli by ste sa zbytočne pripraviť o živiny a narušiť si zdravie tráviaceho systému. Do takéhoto stravovacieho režimu sa púšťajte až po odporúčaní lekára či iného odborníka. Máte otázky k tejto oblasti? Potrebujete sa s niekým poradiť? Neváhajte sa obrátiť na náš tím v Dr. Gastro.









3,017 views
bottom of page